Şeker Portakalı

Şeker Portakalı

Şeker Portakalı

Şeker Portakalı Kitabının Konusu Nedir?

Yoksul bir ailenin çocuğu olan Zeze’nin, çok yaramaz ve çok akıllı olması sebebiyle ailesinden devamlı şiddet görmektedir. Ailesinin yanından kaçıp daha sonrasında yeni bir aileyle tanışıp onları ailesi yerine koymasıdır.

Şeker Portakalı Kitabı Yazarı Kimdir?

Şeker Portakalı kitabının yazarı olan Jose Mauro de Vasconcelos 26 Şubat 1920 yılında Bangu kasabasında dünyaya gelmiştir. Annesi Kızılderili, babası Portekizlidir. Kendisi yoksul bir ailenin çocuğuydu. Eğitim görmek için akrabalarının yanına gönderilmiştir. Lise hayatını Natal’da tamamlayıp daha sonra iki yıl tıp eğitimi almıştır. Kendisi 24 Temmuz 1984 yılında Sau Paulo’da hayatını kaybetmiştir.

Şeker Portakalı
Şeker Portakalı

Şeker Portakalı Özeti

Zeze ; 5 yaşında çok yaramaz olup aynı zamanda yaşına göre çok zeki bir çocuktur. Zeze’ye bu sebeplerden dolu çevresinde ki çoğu kişi şeytan der. Onu şeytan olarak görmeyen ve inanmayan ablası ve öğretmenidir. Zeze zekası sayesinde okumayı erkenden sökmüştür ve bu nedenle öğretmenine kendisini sevdirmeyi başarmıştır. Zeze 5 yaşında olmasına rağmen olgun insanlar gibi davranış sergileyip, olayları çözmeye çalışmaktatır. Babasının durumdan dolayı ailesi taşınmak zorunda kalıyor. Zeze bu olanlara üzülüp bir şeker portakalı seçer ve Zeze’nin en yakın arkadaşı olur. Her gün başına ne geldiyse, neler yapıp yaşadıysa gidip ona anlatmaya başlar ve birlikte sohbet ederler.
Yeni yıl yaklaşırken Zeze babasından hediye almasını beklemektedir fakat babasının durumu iyi olmadığı için hediye alamamıştır. Bu durumu fark eden Zeze ayakkabı boya kutusunu alıp dışarı çıkmıştır. Babasına hediye almak istediği için para biriktiriyordur. Zeze’ nin yeni yaşadığı mahallede çocuklar arabaların arkasına tutunup rüzgarı hissetmeyi çok severler ve eğlenirmiş. Bir gün Zeze’de arkadaşlarına katılmış fakat bu kez Portekizli diye bilinen birinin arabasının arkasına tutunmaya çekinmişler ve buna tek cesaret edebilen Zeze olmuş. Zeze arabasının arkasına atlmış ve Portekizli bunu fark edip arabasından inip Zeze’ye tokat atmış çünkü çok sinirlenmiş ve onu öldürmek istediğini dile getirmiş. Zeze yine bir gün yaramazlık yaparken kendisine zarar verip bacağını kesmiştir. Onu o halde gören Portekizli, Zeze’ye pansuman yaptırıp yiyecek bir şeyler ısmalar. Zeze, adamı çok sevip babası gibi görmeye başlamıştır. Tabi bu sırada Zeze her zamanki yaramazlıklarına devam edip sürekli dayak yemeğe devam eder. Zeze bir gün çok kötü bir haber alır babası gibi gördüğü adama yani Portekizli’ye tren çarpıp sonucunda vefat ettiğini duyar. Bu durum Zeze’yi çok etkiler. Bunun üstüne Zeze Şeker Portakalının da kesileceğini öğrenir ve iyice üzülür.

Şeker Portakalı Karakterleri
Zezé
Totoca
Ariovaldo
Cecilia Paim
Edmundo Dayı
Estefania Pinage de Vasconcelos
Manuel Valaderes
Gloria
Lala