Türkiye’de Gezilecek En Güzel 10 Yer Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Turistik Mekan

Türkiye’de Gezilecek En Güzel 10 Yer

Türkiye’de Gezilecek En Güzel 10 Yer Türkiye doğa güzellikleri ve gezilecek turistik yerler konusunda dünyada ilk sıralarda gelen ülkelerden birisidir.Bu nedenle ülkemiz yılda milyonlarca turist ağırlamaktadır.Peki sizin için hazırladığımız Türkiye’de Gezilecek En Güzel 10 Yer neresidir?

1-Uzungöl

Uzungöl, dağların arasına gizlenmiş bir düş bahçesi adeta. Yeşilin binbir tonu, rengarenk çiçekler, yayla serinliği ve anlatma bitmeyen bir çok güzelliği tam olarak burada bulabilirsiniz.Son yıllarda beton yapılaşma görüntüsü ile çok tepki görse de halen en güzel bölgelerin başında gelmektedir.

2-Kapadokya

Türkiye’de İstanbul’dan sonra en çok bilinen ve ziyaret edilen bölgelerin başında gelen Kapadokya ilgi çekici doğal güzellikleri ve ona uyum sağlayan uçan balonlar ile turistlerin ziyaret ettiği bölgelerin başında gelmektedir.

3-Ayasofya Cami

537 yılında Bizans döneminde kilise olarak yapılan ve kullanılan bu büyüleyici yapı son yıllarda müze ve geçtiğimiz sene Cami olarak kullanılmaya başlandı.İlginç mimarisi ve tarihi ile dikkat çeken bu yapıyı hayranlıkla ziyaret edeceğinizden eminiz.

4-Pamukkale

Ege Bölgesi’nde bulunan ve beyaz inci olarak tabir edilen Pamukkale Travertenleri yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi’nin de yer aldığı bölgeyi, hem bir doğa harikası hem de tarihi bir mekan olarak gezebilirsiniz.

5-Ayder Yaylası

Karadeniz Bölgesi’nde bulunan ve doğasıyla insanları tam anlamıyla büyüleyen Ayder Yaylası huzur dolu günler geçirebileceğiniz bölgelerin başında gelmektedir.Yeşilin tüm tonlarını görebileceğiniz ciğerlerinize bol bol oksijen alabileceğiniz Ayder Yaylasını ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

6-Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesi yakınlarındaki 4 bin yıllık Efes Antik Kenti, kiliseleri, çarşıları, mağaraları, çeşmeleri ile en çok ilgi çeken turistik mekanların başında gelmektedir.Mimarisi ve tarihi güzellikleriyle çok ilgi görüyor.

7-Zeugma

Gaziantep ili, Nizip ilçesinde yer alan antik şehir, Roma döneminden kalan mozaikleri ile tanınıyor.Binlerce yıldır tarihe ışık tutan bu mekanı ziyaret etmeniz gerekiyor.

8-Alaçatı

Alaçatı, her milletten sörfçünün akın ettiği yerlerin başında geliyor. Hem rüzgarıyla yılın tüm zamanlarında sörf yapma imkanı tanıyor hem de doğal güzellikleri, mimarisi ve yetiştirilen doğal ürünleriyle sizi bekliyor.

9-Datça

Datça merkeze 25 km. uzaklıktaki Palamutbükü’nde denize girebilir, şeffaf sularında balık avlayabilir ve yakın yerlere tekne turu yaparak güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Sit alanı olarak belirlenen köy, denizi ve doğayı sevenler için iyi bir tatil imkanı sunuyor.Oldukça beğeneceğinizden eminiz.

10-Adalar

İstanbula yolunuz düştüğünde boş bir vaktiniz de adalar ziyareti yapmanızı öneririz.Doğasıyla insanlarıyla oldukça güzel vakit geçireceğiniz ve hayran kalacağınız bölgelerden biri.Özelliklede yaz aylarında Büyükada ziyaretçilerine gerçekten çok keyif veriyor.